[Pytania do Ellisa Pottera:] Pytać czy wierzyć?

scan

Q: Czy ciągle spotykasz w kościele ludzi, którzy mówią ci byś nie zadawał tylu pytań, tylko wierzył?
A: Dużo mniej – częściowo dlatego, że jestem już starszy i ludzie starają się być uprzejmi, a po części dlatego, że jestem teraz pastorem w kościele, gdzie wielu ludzi to naukowcy prowadzący naukowe badania. Ich praca polega na ciągłym zadawaniu pytań.

Z drugiej jednak strony, nie przestają mnie dziwić chrześcijanie-naukowcy, którzy oddzielają swoją pracę badawczą od od swojej religijnej wiary. Mówią: „To jest wiara, a to jest wiedza.” To schizofreniczne. Myślę, że to niezdrowe. Powszechność takiej postawy wynika chyba z tego, że takie posegregowanie wymaga uproszczenia, a uproszczenie daje poczucie kontroli, a to sprawia, że lepiej się czujemy. Ja staram się raczej zachęcać ludzi do szukania związków. Wszystko łączy się ze sobą w osobie Jezusa. Gdy czytasz Biblię, nie powinieneś tylko zadawać sobie pytanie: „Czy ja w to wierzę?”, ale również „Co to znaczy?” Odkrywanie nigdy się nie kończy. Musisz ciągle być czujny. Być jak małe dziecko. 

. ***

Ellis Potter będzie naszym gościem 13 maja (Toruń) i 14 maja (Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, ul. Wita Stwosza 55, godz. 17:30, sala 1.46 ).

Były buddysta, obecnie protestancki pastor w Bazylei przedstawi swoje intrygujące przemyślenia, pt. „Trzy teorie wszystkiego”.
[Powyższy cytat pochodzi z rozdz. Q&A z jego książki „O trzech teoriach rzeczywistości”, cdn.]

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *