12 kwietnia – TAB talk: „Odkrywanie tajemnicy życia”

 

Choć sam byłem jednym z „występujących” w czasie niedzielnej edycji TAB talk, słuchając innych prezentacji uświadomiłem sobie kilka kwestii.

Po pierwsze, fizjologiczne procesy zachodzące w naszym ciele są faktem, ale nie dają nam odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy? Sam np. fakt oddychania, czy krążenia krwi czy wydalania, nie powie nam nawet czy mamy do czynienia z człowiekiem czy zwierzęciem.

Po drugie, różnice w DNA ludzi i zwierząt też nie są aż tak wielkie. Z drugiej strony pokazują coś zupełnie nowego. Pojawia się „nowy gracz”, tj. informacja. Ale nie w znaczeniu zwykłych danych, bo te mieliśmy już wcześniej, ale informacja jako wyraz woli, jako kod określający pewne funkcje. Istnienie informacji musi prowadzić do wniosku, że mamy do czynienia z inteligentnym początkiem życia jako takiego.

Flagellum

Biologiczny silnik rotacyjny

Kiedy bliżej przyglądamy się przyrodzie dostrzegamy istnienie mechanizmów, które nie mogły powstać samoistnie. Pojedyncze elementy tych molekularnych maszyn, są bezużyteczne. Powinny więc zostać wyeliminowane. Musiały powstać jednocześnie i to w odpowiedniej konfiguracji wraz z góry przypisanymi cechami. Dopiero wtedy mogły zacząć realizować specyficzne zadanie, które wcześniej było niewykonalne.

Patrząc na człowieka z punktu widzenia współczesnej nauki zaczynamy znajdować potwierdzenie czegoś, o czym intuicyjnie wiedzieliśmy od zawsze, tj. że człowiek jest czymś daleko więcej niż materią. Za naszym życiem stoi inteligentny Projektant albo Inżynier.

Co więcej przyglądając się temu, jak zostaliśmy zaprojektowani odkrywamy, że jesteśmy istotami moralnymi, tj. kierującymi się prawem moralnym. Ba, intuicyjnie zakładamy nawet, że jest to prawo istniejące podobnie, jak prawa logiki czy fizyki odnoszące się do każdego z nas. Zawsze, gdy mówimy: „Tak się nie godzi”, albo „Człowiek, który zdradza swoich przyjaciół, nie wie czym jest przyjaźń”, odwołujemy się prawa moralnego i zakładamy, że osoba do której to mówimy tak samo podlega tym prawom, jak i my. Tak jest z każdym zdaniem zawierającym moralny osąd. Nawet jeżeli ktoś mówi: „Każdy ma prawo do tego, by żyć jak chce”, wypowiada zdanie, które jest zasadą moralną. Co więcej, oczekuje, że wszyscy się z nim zgodzą.

Nasz problem nie polega na tym, że nie uznajemy istnienia obiektywnego prawa moralnego. Nasz problem polega na tym, że nie uznajemy praw moralnych, które z jakiegoś powodu nam nie pasują. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji wielu ludziom przeszkadza istnienie Wielkiego Projektanta, który jak się okazuje, jest nie tylko Wielkim Inżynierem, ale również Wielkim Sędzią.

Robert Miksa

PS
Materiały video ze spotkania dostępne są tutaj.

————————————————-
Godne polecenia w tym temacie:

1. Na temat życia z perspektywy nauki warto obejrzeć dokumentalny film, pt. Odkrywanie tajemnicy życia.

2. Na temat spojrzenia na człowieka jako istotę moralną polecam książkę:
    C.S.Lewis, Chrześcijaństwo po prostu. (wydania elektroniczne)
    C.S.Lewis, Chrześcijaństwo po prostu.  (wydania papierowe)

 

***

Wideo: Prezentacje video z poprzedniej edycji
Wideo: „TAB talk”, czyli rozmowy o sprawach ważnych i ciekawych.
Felieton z poprzedniego spotkania TAB talk: „Złoty wiek Polski”

***

Ponieważ niedawno mieliśmy święta Wielkanocne, tematem tego spotkania były rozważania związane z życiem i śmiercią człowieka, zarówno z perspektywy nauki, ale również z punktu widzenia przekonań chrześcijan pierwszego wieku, czyli pism Nowego Testamentu. 

Tegoroczni mówcy:
– Lek. med. Małgorzata Burdzy – „Pytania o życie w obliczu śmierci.”
– Dr Joanna Raczek – „Życie zapisane w DNA”
– Dr hab. Adam Cenian – „Tajemnica życia z perspektywy nauk przyrodniczych”
– Dariusz Egielman – „John Newton – człowiek, który urodził się dwa razy”
– pastor Robert Miksa – „Nie samym chlebem człowiek żyć będzie”.

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *